Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu – czy jest konieczne?
Ubezpieczenie samochodu polisą OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zdecydowana większość polis obowiązuje przez rok, kolejno konieczne jest opłacenie nowego ubezpieczenia. CO w sytuacji, kiedy nie możemy osobiście stawić się w biurze ubezpieczyciela? Czy możliwe jest upoważnienie do ubezpieczenia samochodu osoby trzeciej?
Kto może wykorzystać upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?
Brak czasu, choroby czy nagłe wyjazdy – wszystko to może skomplikować nam życie i sprawić, że sprawy urzędowe odsuną się w czasie. Polisa OC jest tematem, który nie powinien czekać – każdy dzień bez ważnej, opłaconej polisy naraża właścicieli samochodu na straty finansowe oraz kary. Jeśli nie możemy samodzielnie udać się do biura ubezpieczyciela, możliwe jest upoważnienie do ubezpieczenia samochodu osoby trzeciej. Upoważnienie pozwala na oddelegowaniu wskazanej osoby, która w naszym imieniu podpisze niezbędne dokumenty. Jak działa to w praktyce?
Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu – jak je napisać?
Okazuje się, że upoważnienie pozwala nie tylko na ubezpieczenie samochodu – osoba upoważniona przez nas może również rozwiązać umowę ubezpieczeniową oraz przeprowadzić formalności związane z likwidacją szkody komunikacyjnej. Warto pamiętać o rozróżnieniu funkcji podczas takich operacji: ubezpieczający to osoba, która zawiera umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i płaci składkę, ubezpieczony to osoba objęta ochroną polisy. Niezwykle istotne jest to, że to osoba ubezpieczająca musi opłacić składkę. Kto może uzyskać upoważnienie do ubezpieczenia samochodu? Może być to zarówno współmałżonek, rodzeństwo, rodzice, ale i osoba niespokrewniona. Istotne jest, aby była ona pełnoletnia i by jej dane uwzględnić na upoważnieniu.