Co warto wiedzieć o masażu klasycznym kręgosłupa?
Współczesny styl życia może wydatnie przyczynić się do bólów kręgosłupa, które są nie tylko nieprzyjemne, ale także wielu osobom uniemożliwiają normalną aktywność i na przykład długie spacery czy uprawianie sportów. To bardzo ograniczające, zaś samo odczucie bólu często pacjenci starają się zniwelować za pomocą tabletek przeciwbólowych, które działają tylko kilka godzin, zaś później problem zaczyna się od nowa.
Czy masaż klasyczny jest bolesny?
Warto skorzystać z zabiegów, takich jak masaż klasyczny kręgosłupa, ponieważ daje on naprawdę dobre rezultaty w terapii bólu. Chodzi między innymi o to, by rozluźnić napięte mięśnie okalające tę część ciała. W przypadku dużego napięcia trzeba przygotować się na odczucia bólowe, jednakże nie wynika to z samych technik masażu leczniczego, które mogą być delikatne.
Czasami zdarza także tak, że po kilku pierwszych zabiegach, takich jak masaż klasyczny, samopoczucie pacjenta się pogarsza. Wiąże się to z podrażnieniem chorych miejsc. Na pewno nie jest to wskazanie od tego, żeby przerywać sesję, ale trzeba to zgłosić fizjoterapeucie, który z pewnością weźmie to pod uwagę, dobierając techniki masażu.
Jak wygląda masaż klasyczny?
Warto wytrwać, ponieważ korzystanie z całej serii zabiegów w dużej mierze może na długi czas zniwelować dolegliwości ze strony kręgosłupa. Do samego masażu nie trzeba się jakoś specjalnie przygotować. Warto założyć swobodne ubranie, które można szybko zdjąć oraz wziąć ze sobą własny ręcznik. Zapewne zabiegi będą obejmowały nie tylko same plecy, ale także barki i pośladki, by zadziałać na cały kręgosłup.
Najpierw fizjoterapeuta zacznie od delikatnych ruchów czyli głaskania i rozcierania. Na takim głaskaniu każdy masaż klasyczny powinien się także zakończyć. Później może przejść do nieco mocniejszych technik jak ugniatanie czy oklepywanie dłonią złożoną w łyżeczkę lub wierzchem dłoni. Całość powinna zamknąć się w około 30 minutach.
Wskazania do masażu
Mogą być to oczywiście bóle kręgosłupa spowodowane urazami, na przykład podczas wypadków samochodowych, ale także stresem czy nieprawidłową postawą ciała. Często także skierowanie dostają pacjenci cierpiący na dyskopatię i posiadający zmiany zwyrodnieniowe.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może korzystać z takiego masażu. Przeciwwskazaniem są nowotwory, choroby skóry czy też ciąża oraz choroby przebiegające z gorączką. Generalnie pojawiający się w gabinecie fizjoterapeuty pacjent powinien być względnie zdrowy. Trzeba pamiętać, że masaż klasyczny to początkowo spory szok dla ciała i jeżeli jest ono osłabione chorobą, to może go gorzej znieść.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na medicaspa.pl