Czyszczenie elewacji jako niezbędny rodzaj konserwacji
Niestety, współczesne miasta – zarówno te większe, jak i mniejsze – nie należą do miejsc najczystszych. Narzekamy na ilość spalin, smog, ale też zalegające na ulicach śmieci czy niesprzątane psie „pamiątki”. Tymczasem wizerunek ulic jest również szpecony przez innego rodzaju zabrudzenia, które mogą pokrywać elewacje budynków. Nawet najpiękniej zaprojektowane budowle zdecydowanie tracą na estetyce, jeśli nie są odpowiednio konserwowane. A jednym ze sposobów na takową jest właśnie czyszczenie elewacji przez profesjonalistów. Skorzystanie z ich usługi gwarantuje, że budynek odzyska pierwotny, świeży wygląd, a nawierzchnia pozostanie w nienaruszonym stanie.
Czyszczenie elewacji nie sprowadza się tylko do jednego rodzaju zabiegów. W zależności od tego, z jakiego rodzaju powierzchnią (i w jakim stopniu zniszczoną bądź nawet zdewastowaną) wdrażane mogą być procedury czyszczące, ale też konserwujące, odnawiające. Czyszczenie może być przeprowadzane na wielu rodzajach materiałów, m.in. cegłach, kamieniu, betonie, sidingu, piaskowcu, tynku, ale też klinkierze, szkle, blachach i innych. Cykl działań ma na celu doprowadzenie zarówno do oczyszczenia, jak i zachowania dobrego stanu nawierzchni. Prace wykonywane są zarówno na powierzchniach pionowych, jak ściany wewnętrzne i zewnętrzne, jak i na dachach. Tutaj najczęściej konieczne jest usunięcie naturalnych zabrudzeń, takich jak mchy, glony czy grzyby. Proces czyszczenia wieńczy zabezpieczenie dachu przez powtórnym wystąpieniem tych problemów, przy pomocy specjalnego preparatu zmniejszającego ryzyko zawilgocenia. Elewacje i inne powierzchnie pionowe mogą być czyszczone tylko przez osoby posiadające profesjonalne umiejętności i uprawnienia do pracy na wysokościach i z podnośnikami. Nierzadko stosuje się też techniki alpinistyczne.
Specjalistyczna usługa rozpoczyna się w momencie, w którym zdiagnozowany zostanie problem, z jakim mamy do czynienia. Fachowi pracownicy serwisu sprzątającego muszą również rozpoznać rodzaj nawierzchni, by dostosować do niego kolejne kroki procesu usuwania zabrudzeń. Zależnie od tego, czy zabrudzenie jest bardzo silne (oraz jakiej jest natury – pochodzenia organicznego czy sztucznego), dopasowuje się parametry w urządzeniu oczyszczającym. Warto wspomnieć, że w renomowanych firmach sprzątających stosowane są najnowszej generacji myjki ciśnieniowe o wielu wymiennych dyszach. Prócz wody do czyszczenia użytkowane są również detergenty – tutaj jednak przy określaniu promocji brany jest pod uwagę rodzaj nawierzchni. Środki do czyszczenia fasad bądź dachów mogą mieć też właściwości odkażające – szczególnie poleca się ich użycie w przypadku zanieczyszczeń naturalnych, takich jak glony czy pleśnie. Oczyszczoną nawierzchnię warto dodatkowo zakonserwować warstwą farby. Pierwszym krokiem jest naturalnie wypełnienie ewentualnych ubytków w strukturze. Można to szybko i skutecznie zrobić przy pomocy nowoczesnych akrylowych środków, takich jak kit czy elastyczna zaprawa. Następnie całość pokrywa się farbą – dopasowaną zarówno kolorystycznie, jak i pod kątem specyfiki powierzchni (jej zawilgocenia, podatności na występowanie grzybów, faktury). Zalecane jest też, by końcowy etap stanowiło zastosowanie bezbarwnego impregnatu (na rynku znajdują się bardzo dobre preparaty z silikonu bądź siloksanu), który pomoże uchronić elewację przed zbyt szybkim ponownym zabrudzeniem. Wszystkie czynności oczyszczająco – konserwujące muszą być jednak, niezależnie od tego, jak dokładnie się je wykona, cyklicznie ponawiane.