Herbata yerba mate – poznaj jej właściwości
Cudowne właściwości yerba mate doceniane są już od tysiąca lat. Jeżeli jeszcze nigdy nie próbowałeś tego wyjątkowego naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, koniecznie nadrób zaległości. Rozsmakuj się w herbacie, która ma zbawienne działanie m.in. na wagę, koncentrację czy siły witalne organizmu.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
· Czym jest ostrokrzew paragwajski?
· Jakie właściwości ma yerba mate?
· Jak zaparzyć yerba mate?
Yerba mate – właściwości ostrokrzewu paragwajskiego dla ciała i ducha
Herbata yerba mate to odpowiednio zasuszone liście dziko występującej w Ameryce Południowej rośliny o nazwie ostrokrzew paragwajski (łac. Ilex paraguariensis). Już rdzenni mieszkańcy Paragwaju zauważyli, że kiedy żują liście ostrokrzewu, czują się lepiej, mają więcej siły, są bardziej skoncentrowani podczas polowań, a kiedy brakuje jedzenia – roślina ta potrafi nawet zahamować uczucie wilczego głodu. Wkrótce więc zaczęto suszyć liście yerba mate nad ogniskiem, rozcierać je na drobny pył, a potem zalewać wodą, tworząc prozdrowotny napar. Indianie podawali go do picia dużym i małym, wierząc w jego cudowną moc i działanie uzdrawiające ciało oraz ducha.
Yerba mate – jak działa herbata z liści ostrokrzewu paragwajskiego?
Zwolennicy picia yerba mate twierdzą, że nie ma lepszego napoju, który miałby w sobie aż tyle witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów co liście ostrokrzewu paragwajskiego. Kryją się w nich witaminy z grupy B, witaminy C i E, wapń, magnez, krzem, żelazo, potas, cynk i fosfor. Takie połączenie cennych składników odżywczych wspomaga funkcjonowanie organizmu. Jakie zatem są najważniejsze właściwości takiego naparu? Kiedy pijesz yerba mate, poprawia się Twoja koncentracja i działanie układu nerwowego, a o spadkach nastroju możesz zapomnieć. To zasługa witamin z grupy B i magnezu. Z kolei wspomniane witaminy C i E to najbardziej znane antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami (zmorą przedwczesnego starzenia się organizmu), zatem każdy łyk yerba mate pomaga Ci zniwelować negatywne skutki stresu oksydacyjnego i zwiększa ochronę przed cywilizacyjnymi chorobami układu krążenia, cukrzycą czy nowotworami.
W yerba mate znajduje się kwas chlorogenowy o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Dzięki niemu herbata z ostrokrzewu paragwajskiego wspiera działanie wątroby i oczyszcza ciało z zalegających toksyn, a Ty możesz poczuć się po niej lekko i zdrowo. To jednak nie wszystko! Regularne picie naparu z yerba mate wspiera proces odchudzania i pomaga utrzymać wymarzoną wagę. Hamuje też nadmierny apetyt i pomaga kontrolować codzienną dietę. Do właściwości yerba mate można zaliczyć też zwiększenie wytrzymałości organizmu. Z napoju chętnie korzystają sportowcy. Uwalniająca się z suszu mateina daje energetycznego kopa. Jest zamiennikiem uzależniającej kofeiny, dlatego kubek porannej kawy warto zastąpić tykwą yerba mate!
Jak zrobić napar z yerba mate?
Herbata z ostrokrzewu paragwajskiego nie wypłukuje z organizmu witamin oraz minerałów – tak jak kawa – można ją więc pić o każdej porze dnia i w dowolnych ilościach. Jeśli chcesz spróbować, jak smakuje yerba mate, zamów profesjonalny zestaw wraz z herbatą. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz tutaj. Przed zakupem herbaty yerba mate zwróć uwagę, czy wybrana mieszanka zawiera dodatek guarany, aby dodać sobie jeszcze więcej witalności i energii do działania każdego dnia. Kiedy już będziesz mieć swój zestaw, wystarczy wsypać herbatę do tykwy, czyli naczynia do picia naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, wypełniając ½ lub ¾ objętości tego specjalnego kubka. Następnie należy przykryć tykwę dłonią, odwrócić ją do góry nogami i dobrze wymieszać susz.
Można też palcami poukładać małe listki na jednej ze ścianek tykwy. Warto pamiętać, aby naczynie ustawić pod kątem 45°. Kolejny krok to wlanie do naczynia wody o temperaturze 70-80°C – zrób to po ściance tykwy. Potem wystarczy odczekać 2-3 minuty i ponownie dolać odrobinę wody. Na koniec zatkaj ustnik specjalnej rurki (tzw. bombilli) dołączonej do naczynia i włóż ją w to samo miejsce, gdzie została wlana przestudzona woda. Co ciekawe, liście yerba mate można kilkakrotnie parzyć – do momentu, aż nie stracą swojej intensywności i smaku. I gotowe!