Obrzeża, krawężniki i palisady, czyli jak estetycznie wykończyć nawierzchnię
Estetyczny wygląd zewnętrzny domu uzyskiwany jest często przez pokrycie ziemi elegancką nawierzchnią, tworzącą fantazyjne wzory. Tak jest na przykład w wypadku kostki brukowej. Na utwardzonej odpowiednio powierzchni układa się cegły bruku, który dzięki swoim właściwościom nadaje ładny wygląd, umacnia podłoże, nie dopuszczając do jego rozjeżdżania, a także zapobiega osuwaniu się i niszczeniu elementów. Kostka brukowa, tak samo, jak wykorzystywane w podobny sposób płyty tarasowe, jest bardzo praktyczna i łatwa w utrzymaniu. Jej impregnacja zapobiega powstawaniu zabrudzeń i nadmiernemu niszczeniu. Jednak każda warstwa wierzchnia wymaga także odpowiedniego wykończenia.
Wykończenie
Jednym z etapów układania kostki jest zaplanowanie kształtu nawierzchni i ułożenie odpowiedniego obramowania – krawężnika, w którym później powstanie ścieżka z kostki lub płyt. Najczęściej stosowane są korytka ściekowe, gazony, palisady lub tradycyjne krawężniki i obrzeża betonowe. Do tego celu można zastosować także pozostałą kostkę brukową, która później wykorzystana będzie do stworzenia nawierzchni. Ich kolorystyka oraz typ i materiał, z którego są wykonane, powinny odpowiadać zastosowanej warstwie wierzchniej, aby wszystkie elementy pasowały do siebie i stanowiły jednolitą całość. Wysokość obrzeży, ich grubość i długość także powinna być dopasowana do nawierzchni.
Krawężniki i obrzeża
Krawężniki i obrzeża to tworzywa, które mocuje się do podłoża za pomocą gwoździ. Montuje się je na wyrównanym i ubitym terenie przed ułożeniem kostki lub płyt. Taki zabieg ma na celu rozdzielenie funkcji różnych stref na podjeździe lub w ogrodzie. Drugi powód wykorzystywania obrzeży, to estetyka. Jednak do ich najważniejszych zastosowań należy wzmocnienie drogi. Przyczyniają się także do zabezpieczenia elementów, którymi wyłożona jest powierzchnia, przed rozsuwaniem się pod wpływem dużego obciążenia.
Jaki rodzaj obrzeża wybrać?
Jeżeli zatem przewidujemy, że na jakimś odcinku wykorzystany przez nas krawężnik będzie miał tworzyć ścianę oporową, chroniącą przed nadmiernym naciskiem, warto wzmocnić jego konstrukcję przez wykorzystanie palisady lub gazonu. Jeśli natomiast obrzeża mają stanowić tylko subtelne wykończenie, można do tego celu użyć kostki brukowej.
Trudności
Ułożenie obrzeża w linii prostej nie stanowi większego problemu. Trudności pojawiają się, kiedy ścieżka jest kręta, po łuku. Ogranicza to możliwość wykorzystania niektórych produktów. Bardzo ważną rolę w ogradzaniu takiej drogi będzie spełniać poprawność geometryczna wyznaczenia nawierzchni dla tej ścieżki. Najtrudniejszymi do wykończenia miejscami będą partie, gdzie dochodzi do styku kolejnych odcinków prostych, a także tych idących po łuku. Należy zadbać, aby w takich momentach kolejne części łączyły się ze sobą dokładnie w punktach wyznaczonych do tego.
Dodatki
Poza obrzeżami i krawężnikami betonowymi, a także kostką brukową, do wykończenia nawierzchni przed lub za domem można wykorzystać także palisady. Są to elementy stosowane szczególnie tam, gdzie powierzchnia jest nieregularna i na różnym poziomie. Wyklucza to konieczność dostosowywania i docinania elementów przy ścieżkach krętych, które idą po łuku. Mają one charakter dekoracyjny i użytkowy. Doskonale sprawdzają się również przy budowie tarasów, schodów czy ogródków skalnych.
Szeroki wybór obrzeż i krawężników betonowych renomowanych producentów dostępny jest w ofercie Pomtech.