Problem alkoholizmu w rodzinie
Problemy uzależnień są powszechniejsze, niż może Ci się wydawać. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów, gdzie statystycznie spożywa się najwięcej alkoholu. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest jednym z najbardziej destrukcyjnych nałogów, który prowadzi nie tylko do wyniszczenia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej, ale także boleśnie godzi w najbliższe otoczenie – rodzinę.
Jedno piwo jeszcze nikomu nie zaszkodziło…
Mówi się, że alkoholizm to choroba całej rodziny nawet wtedy, kiedy większość jej członków jest abstynentami. Najczęściej od napojów wysokoprocentowych uzależnieni są mężczyźni, często mężowie i ojcowie, jednak rosnący stres i frustracje coraz częściej sprawiają, że do kieliszka zaglądają również kobiety. Zwykle uzależnienie zaczyna się niewinnie. Wmawiamy sobie, że jeden kieliszek wina albo piwo dla rozluźnienia po ciężkim i stresującym dniu jeszcze przecież nikomu nie zaszkodziły. Często okazuje się, że niewielka dawka substancji już nie wystarcza, żeby pozbyć się napięcia, a odzyskanie kontroli nad swoim zachowaniem jest karkołomnym zadaniem, które przewyższa siły.
Patologia goni patologię
Choroba alkoholowa w rodzinie ma poważne skutki. Codzienna egzystencja z alkoholikiem wiąże się z odczuwaniem permanentnego napięcia, stresu, przygnębienia, gniewu, który początkowo kierowany jest do osoby uzależnionej, a potem do wszystkich członków rodziny, poczuciem wstydu i destabilizacją materialną. Następstwem uzależnienia jest przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Na skutek szeregu konsekwencji, następuje zachwianie relacji, a następnie ich całkowity rozpad. Dom przestaje być dla domowników ostoją, a staje się miejscem nieprzyjaznym i niebezpiecznym. Ponadto, trwanie w bliskich relacjach z osobą uzależnioną często prowadzi do tak zwanego współuzależnienia.
Jak sobie pomóc?
Jedyną drogą do odzyskania kontroli nad własnym życiem jest skierowanie osoby uzależnionej do specjalnego ośrodka. Specjalistyczny ośrodek odwykowy zapewni potrzebującemu fachowe wsparcie i opiekę w zacisznej, spokojnej i prywatnej atmosferze. Podczas kilkutygodniowego pobytu w ośrodku, pacjent ma szansę skorzystać z terapii indywidualnej oraz grupowej, zajęć psychoedukacyjnych oraz warsztatowych, badań ambulatoryjnych, konsultacji z psychologiem oraz psychiatrą.