Rozwód z obcokrajowcem – najważniejsze informacje
Coraz częściej obecnie wyjeżdżamy za granicę – za pracą, studiami, na wakacje. W efekcie nieraz zdarza się, że poznamy tam miłość naszego życia. Czasem jednakże sprawy nie układają się po naszej myśli i z różnych zupełnie powodów – małżeńskich konfliktów, problemów z kulturą dwóch państw itd. – zmuszeni jesteśmy wziąć rozwód.
Rozwód z obcokrajowcem – pierwszy krok
Przede wszystkim warto wiedzieć, że takie międzynarodowe rozwody w XXI wieku nie należą już do rzadkości, dlatego też prawo każdego państwa ma na nie stosowne paragrafy i regulacje. Co zatem musimy zrobić, aby wziąć rozwód z obcokrajowcem?
Przede wszystkim – nie czekajmy za długo. Jak w przypadku każdego rozwodu, szczególnie jeśli jest to rozwód z orzekaniem o winie, czas jest bardzo ważny i warto jak najwcześniej zasięgnąć porady odpowiedniego prawnika. Taka jedna wizyta pomoże nam zrozumieć, co trzeba na szybko zrobić i jak się zorganizować.
Rozwód z obcokrajowcem w Polsce
Przede wszystkim jednak najistotniejszą sprawą jest to, kiedy można wziąć rozwód w Polsce. Dlaczego jest to tak istotne? Ułatwia to obywatelowi polskiemu wiele spraw, o których warto naprawdę pomyśleć. Otóż rozwód z obcokrajowcem w Polsce oznacza rozprawę po polsku, lepsze warunki dla dzieci, brak konieczności wyjazdu ponownego zagranicę itd.
Warto zatem wiedzieć, że rozwód w Polsce można przeprowadzić w następujących przypadkach, jeśli: oboje małżonków zamieszkiwali ostatnio w Polsce (liczy się adres mieszkania a nie zameldowania), jeden z małżonków ciągle mieszka w Polsce albo tu jest jego miejsce zwykłego pobytu. Ponadto jeśli sami jesteśmy obywatelami innego państwa to możemy wnioskować o rozwód w Polsce, jeśli mieszkamy tu minimum rok.
Rozwód z obcokrajowcem – o czym trzeba pamiętać?
Pamiętajmy jednak, że samo orzeczenie o rozwodzie wygląda w przypadku rozwodu z obcokrajowcem tak samo, jak w każdym innym rozwodzie. Konieczne jest określenie trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego albo udowodnienie jednemu małżonkowi winy.
Warto także mieć na uwadze to, że nasz współmałżonek może złożyć pozew także i w swoim kraju. Co więcej – czasem nasze prawa do złożenia wniosku w swoich krajach mogą być równe. W efekcie rozwód wówczas przeprowadzany jest w kraju, w którym jako pierwszy wpłynął wniosek rozwodowy. Pamiętajmy zatem, aby naprawdę nie czekać i nie zwlekać.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl