Zakładanie soczewek kontaktowych – Krok po kroku
Teraz, gdy już przeczytałeś nasze wprowadzenie do soczewek kontaktowych, ich zakładanie będzie wymagało odrobiny subtelności. Na początku może wydawać się to trochę zniechęcające, ale z praktyką i dobrymi nawykami, ma tendencję do stawania się łatwym i naturalnym. Dlatego, aby Ci pomóc, oto nasz krótki przewodnik krok po kroku dotyczący zakładania soczewek kontaktowych . To świetne rozwiązanie dla początkujących, a nawet może być dobrym przypomnieniem dla osób już noszących soczewki kontaktowe! Twój komfort i jakość widzenia zależą od Twojej własnej rutyny pielęgnacji soczewek kontaktowych, dlatego nie zapominaj o najważniejszych szczegółach dotyczących tego, co robić, a czego nie robić ze swoimi soczewkami.
Jak założyć soczewki kontaktowe?
Po pierwsze: O ile nie nosisz soczewek jednodniowych, Twoje soczewki powinny być przechowywane w płynie do soczewek kontaktowych, kiedy ich nie nosisz. Pomaga to w ich czyszczeniu i dezynfekcji przez noc. Dowiedz się więcej o soczewkach jednodniowych – http://www.informed.com.pl/main/Soczewki-jednodniowe-czy-warto-Poznaj-zalety-jednodniowych-soczewek-kontaktowych-a-1108.html.
Pomocne może być zapamiętanie, że nie trzeba dotykać gałki ocznej. Wystarczy lekko przytknąć soczewkę do oka, a powieki zrobią resztę! A teraz przejdźmy do samego procesu.
Krok 1
Zacznij od przygotowania wszystkich niezbędnych przedmiotów w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Potrzebne będą soczewki kontaktowe, płyn, lusterko oraz miejsce do umycia i osuszenia rąk czystym ręcznikiem. Pamiętaj o założeniu soczewek przed nałożeniem makijażu.
Krok 2
Zawsze dokładnie myj ręce przed kontaktem z soczewkami kontaktowymi
Zawsze myj ręce, aby nie przenieść zanieczyszczeń i bakterii na soczewki kontaktowe. Używaj łagodnego lub antybakteryjnego mydła i unikaj stosowania mydeł, balsamów i produktów na bazie oleju. Umyj i osusz dokładnie ręce ręcznikiem bez kłaczków. Staraj się unikać używania ręczników papierowych, ponieważ mogą one pozostawiać włókna i inne pozostałości na rękach.
Należy pamiętać, że najlepiej trzymać paznokcie krótko, aby nie porysować soczewki lub gałki ocznej.
Krok 3
Na początek wyjmij soczewki kontaktowe z pojemnika.
Kolejnym krokiem jest wyjęcie soczewek kontaktowych z etui lub nowego opakowania typu blister. Jeśli masz inną receptę na każde oko, warto wyrobić sobie nawyk i zawsze najpierw zakładać np. lewą soczewkę, aby nie zamieniać ich miejscami. Umieść pierwszą soczewkę w dłoni, zwilż ją roztworem czyszczącym i delikatnie pocieraj palcem. Niektóre marki oferują rozwiązania typu „no rub”, ale większość ekspertów optycznych zgadza się, że zawsze warto wykonać delikatny masaż soczewek, aby zwiększyć ich siłę czyszczenia. Jeśli potrzebujesz niewielkiej pomocy w manipulowaniu obiektywami, oferujemy wiele przydatnych narzędzi do tego celu. Aplikatory do soczewek kontaktowych i pęseta mogą znacznie ułatwić obsługę soczewek.
Krok 4
Umieść soczewkę kontaktową na palcu wskazującym. Jeśli soczewka wygląda jak miska, jest w prawidłowej pozycji. Jeśli jednak krawędzie są skierowane na zewnątrz, to Twój obiektyw jest wewnątrz. Może być trudno to stwierdzić, ale większość soczewek kontaktowych ma małe oznaczenie wewnątrz nich (litery lub cyfry), więc można zobaczyć, czy soczewka jest na zewnątrz czy nie.
Przed włożeniem obiektywu upewnij się, że jest on skierowany we właściwą stronę.
Krok 5
Zrównoważ soczewkę na palcu wskazującym, aby założyć soczewkę kontaktową
Mając soczewkę zrównoważoną na palcu wskazującym, użyj środkowego palca, aby pociągnąć dolną powiekę w dół, a drugą ręką pociągnij górną powiekę do góry. Staraj się nie mrugać i nie ruszać. Niektórzy ludzie uważają, że pomocne jest zastosowanie sztuczki z patrzeniem w górę, aby zmniejszyć mimowolne mruganie. Na początku może to być trudność, ale z praktyką się przyzwyczaisz!
Krok 6
Umieść delikatnie soczewkę na oku
Delikatnie i ostrożnie umieść soczewkę na oku. Rozluźnij dłonie i zamrugaj kilka razy. Soczewka powinna pasować do kolorowej części Twojego oka (tęczówki). W razie potrzeby możesz lekko dotknąć soczewki ponownie, aby wsunąć ją na miejsce. Jeśli poczujesz dyskomfort lub podrażnienie, zdejmij soczewkę kontaktową, dokładnie ją wyczyść i spróbuj ponownie.
Krok 7
Pamiętaj, aby po każdym użyciu wyrzucić płyn do soczewek kontaktowych z pojemnika
Powtórz ten sam proces z soczewką dla drugiego oka. Wyrzuć zużyty płyn do soczewek kontaktowych z etui, aby pamiętać o użyciu świeżego roztworu przy następnym zdjęciu soczewki z oka.
Zdejmowanie soczewek kontaktowych – Krok po kroku
Podobnie jak w przypadku nakładania soczewek kontaktowych, aby je zdjąć wystarczy odrobina praktyki. Aby ułatwić Wam życie, przygotowaliśmy kolejny prosty poradnik krok po kroku, jak zdjąć soczewki kontaktowe. I pamiętaj, że odpowiednia higiena jest zawsze kluczem.
Jak usunąć soczewki kontaktowe?
Przed rozpoczęciem pracy z soczewkami należy zawsze dokładnie umyć ręce.
Zanim zaczniesz, umyj ręce tak, jak przed założeniem. Jeśli nosisz makijaż, upewnij się, że usunęłaś soczewki kontaktowe przed umyciem twarzy. Należy przygotować wszystko, co potrzebne w czystym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Upewnij się, że masz swój pojemnik na soczewki kontaktowe, roztwór, lusterko i wszelkie inne narzędzia, których możesz potrzebować. Jeśli jesteś w podróży, wszystkie te przedmioty znajdziesz w poręcznym zestawie do soczewek kontaktowych.