Hipertensjolog – specjalista w walce z nadciśnieniem tętniczym
Choroby cywilizacyjne to obecnie największy społeczny problem. Niezakaźne schorzenia, które pojawiają się wraz z rozwojem cywilizacji, prowadzą do wielu przedwczesnych zgonów. Mają swoje podłoże w niewystarczającej aktywności fizycznej, diecie oraz złym nawykom na co dzień. Jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych jest obecnie nadciśnienie i to właśnie z tą dolegliwością jest w stanie pomóc nam hipertensjolog. Specjalizacja hipertensjologa powstała, w odpowiedzi na zwiększający się problem i wzrost zachorowań na nadciśnienie tętnicze, dość niedawno, ponieważ dopiero w 2006 roku, a na nadciśnienie tętnicze już w 2018 roku chorowało około 32% społeczeństwa.
Co ciekawe nie są to tylko osoby po 60 roku życia, ale coraz młodsze około 30 roku życia. Te dane zdecydowanie są niepokojące. Nadciśnienie tętnicze jest tym poważniejszą chorobą, że początkowo nie daje żadnych objawów, a do lekarza zgłaszamy się, kiedy mamy już większe problemy zdrowotne. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do niewydolności serca, miażdżycy oraz zawałów serca. Dlatego warto regularnie się badać, zwłaszcza jeśli na co dzień towarzyszą nam niepokojące objawy. Lekarz hipertensjolog zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem i szczegółowym prowadzeniem pacjenta w codziennym życiu i tworzeniem zaleceń dotyczących aktywności fizycznych, ruchu, czy diety. Specjalista kompleksowo zajmuje się problemem, a jego głównym celem jest zapobiegnięcie poważniejszym problemom na tle sercowo-naczyniowym.
Czym dokładnie zajmuje się hipertensjolog i jak wygląda wizyta?
Wiele osób nigdy nie słyszało o takim lekarzu jak hipertensjolog co powoduje, że pojawiają się obawy przed wizytą. Tak naprawdę zupełnie nie trzeba obawiać się takiej wizyty. Wygląda ona podobnie jak u lekarza kardiologa, z tą różnicą, że lekarz bardziej szczegółowo skupia się na jednym problemie, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Hipertensjolog zajmie się nie tylko nadciśnieniem tętniczym, ale jego powikłaniami w układzie sercowo naczyniowym i narządach. Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje nadciśnienia. Pierwotne, w którym przyczyna jest nieznana i może zależeć od predyspozycji genetycznych, niezdrowego trybu życia, stresu czy palenia papierosów. Ten typ występuje u 90% chorych i jest inaczej nazywany nadciśnieniem samoistnym.
Nadciśnienie wtórne jest skutkiem głębszej, poważniejszej choroby i może wynikać z nadczynności przytarczyc, nadczynności tarczycy, choroby miąższu nerek, czy niedokrwistości. Na pierwszej wizycie warto pokazać lekarzowi historię swojej choroby oraz regularne pomiary ciśnienia – jeśli takie wykonywaliśmy w ostatnim czasie. Hipertensjolog na pewno przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad. Zapyta o wszelkie niepokojące objawy, a także wykona lub zleci podstawowe badania. Jeśli w ostatnim czasie wykonywaliśmy morfologię krwi – koniecznie zabierzmy ją ze sobą. Wszelkie informacje i wyniki badań znacząco skrócą czas diagnostyki i będzie można podjąć skuteczne leczenie. Nadciśnienie tętnicze to zazwyczaj stan, w którym regularne pomiary ciśnienia pokazują wartości powyżej normy, czyli 120/80 mm/Hg. Po diagnozie lekarz zaleci przyjmowanie odpowiednich leków, zbilansowaną dietę, odpowiedni codzienny ruch, a także regularne wizyty i badania, aby kontrolować stan zdrowia.
Kiedy jest konieczna wizyta u hipertensjologa?
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to stale utrzymujące się ciśnienie powyżej normy, a do tego bóle i ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, bóle głowy, duszności, mroczki przed oczami, nadmierne zmęczenie, problemy ze snem, kołatanie serca, szumy uszne, czy częste krwotoki z nosa. Nie bagatelizujmy objawów i sprawdźmy, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Hipertensjolog na pewno nam pomoże, zada trafne pytania i dobierze leczenie tak, aby poprawić jakość naszego życia i zminimalizować objawy oraz ryzyko poważniejszych chorób. Nie bójmy się badać i zaufajmy specjaliście w swojej dziedzinie.