Usuwanie cellulitu – sposoby na cellulit
Czym jest cellulit i skąd się bierze?
Cellulit, zwany sympatycznie „skórką pomarańczową” jest problemem, który dotyka ogromnego odsetka kobiet. Na co dzień spotykamy się z opiniami, że przecież cellulitu można uniknąć, wystarczy tylko spędzać czas aktywnie, zdrowo się odżywiać i regularnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym. Cóż – nie jest to niestety takie proste. Cellulit to po prostu nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa podskórna, która pojawia się na ogół w okolicach pośladków, ud, ale też podbrzusza czy przedramion. Przyjmuje się błędnie, że ta przypadłość dotyczy jedynie kobiet z dużą nadwagą lub kobiet w ciąży. Tymczasem zaburzenia hormonalne mogą spowodować, że także u osób młodych i szczupłych pojawi się ten nieestetyczny objaw.
Działania w domowym zaciszu.
Oczywiście – warto myśleć o profilaktyce – a więc unikać nadmiaru soli (zatrzymującej wodę w organizmie), kawy, produktów wysokoprzetworzonych, białego pieczywa czy innych spowalniających metabolizm artykułów. Dobrze jest też ograniczyć spożywanie alkoholu, a także zaprzestać palenia (które osłabia naczynka krwionośne), i częściej uprawiać sport. Niemniej nawet takie działania poparte odpowiednią pielęgnacją skóry mogą nas nie uchronić przed pojawieniem się pierwszych objawów. O ile zmiany nie są jeszcze bardzo widoczne można próbować poradzić sobie z nimi w warunkach domowych – przy wykorzystaniu metod naturalnych (jak naprzemienny, zimno – ciepły prysznic, peelingi z kawy czy gruboziarnistej soli z oliwą z oliwek) oraz specjalistycznych kosmetyków (np. z ekstraktami z kasztanowca, kawy, guarany), a także masaży stymulujących przepływ krwi w tkankach.
Jaki profesjonalny zabieg wybrać?
Zmiany mogą się jednak okazać zbyt zaawansowane dla takich nieinwazyjnych, prostych metod. Wówczas z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna i jej zabiegi. Zdecydowanie dużą popularnością od kilku sezonów cieszy się drenaż limfatyczny – robiony ręcznie lub z zastosowaniem specjalnego urządzenia. Jest to masaż polegający na wykonywaniu niezwykle powolnych ruchów (do 15 na minutę) o określonym natężeniu. Dzięki unikalnej formule dochodzi do stymulacji krążenia limfy w tkankach. Innym rodzajem masażu leczniczego pomagającego zwalczyć cellulit jest endermologia – czyli próżniowa postać masażu. Używa się podczas zabiegu specjalnej maszyny, która oddziałuje na najgłębsze warstwy skóry przy pomocy rolek: ssącej oraz wygładzającej. Dochodzi do stymulacji krążenia limfy, co ułatwia usuwanie toksyn z organizmu oraz pobudza metabolizm w komórkach. Masaż próżniowy może przybrać również formę „żelazka antycellulitowego”. Wtedy zabieg jest dodatkowo wzbogacony o elektrostymulację i chromoterapię. Pacjent ma możliwość nie tylko zredukowania cellulitu, ale też wyrzeźbienia całej sylwetki.
Wśród metod zwalczania „pomarańczowej skórki” dla siebie znajdą coś również osoby, które za masażami nie przepadają, bądź z jakichś względów nie mogą ich stosować. Kawitacja ultradźwiękami, zwana liposukcją dźwiękową zapewnia niszczenie tkanki tłuszczowej w sposób bezbolesny, ale zarazem dający doskonałe rezultaty. Jeden zabieg trwa około 2 godzin i trzeba odbyć ich całą serię (gdzie koszty zamykają się w około 1500 złotych), jednak metoda ta zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Innym sposobem jest jonoforeza – czyli biologiczne rozpuszczanie cellulitu. Podczas zabiegu z wykorzystaniem prądu galwanicznego do ciała wprowadzane są jony, które mają za zadanie przyspieszyć spalanie tłuszczu, wzmocnić tkankę łączną, a w efekcie doprowadzić do wysmuklenia sylwetki. Prąd do eliminowania komórek tłuszczowych wykorzystywany jest również w przypadku elektrolipoforezy. Warto pamiętać, że niezależnie od zabiegu, na jaki się zdecydujemy, musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Każda procedura wymaga bowiem powtórzeń, w dodatku skumulowanych w stosunkowo krótkim okresie czasu.
A może leczenie farmakologiczne?
Jeszcze odmiennym sposobem na zredukowanie cellulitu może być stosowanie odpowiednich preparatów z apteki. Na ogół zawierają one substancje wspomagające spalanie tłuszczu i metabolizm. Na rynku można więc znaleźć środki z L – karnityną, teobrominą, kofeiną, koenzymem A, krzemem a także wyciągami z mniej lub bardziej egzotycznych roślin. Co istotne środki antycellulitowe cechuje wysoka dostępność (zarówno w aptekach, jak i drogeriach a nawet w hipermarketach można znaleźć odpowiednie sekcje poświęcone „walce z cellulitem”), ale też prostota użytkowania. Oczywiście skuteczność bywa dyskusyjna – na ogół producenci podkreślają bowiem, że konieczne jest przede wszystkim wprowadzenie zmian w stylu życia i diecie. Dlatego też najskuteczniejszymi środkami antycellulitowymi pozostają specjalistyczne zabiegi.